۳۵درصد معابر نیشابور مناسب‌سازی شده است
۳۵درصد معابر نیشابور مناسب‌سازی شده است
رئیس اداره بهزیستی نیشابور گفت: ۳۵درصد معابر نیشابور برای معلولان جسمی و حرکتی مناسب سازی شده است.

علی صدر سه‌شنبه در نشست با خبرنگاران به مناسبت گرامیداشت چهل‌ویکمین سال تشکیل سازمان بهزیستی افزود: امسال با شعار هوشمندسازی، محله محوری و سلامت اجتماعی در خانواده در گام دوم فراخوان طرح مطالعاتی برای شناسایی نقاط مخاطره‌آمیز در سطح شهر نیشابور داده شده و طی هماهنگی با شورای شهر در پروانه‌های ساختمانی موضوع مناسب‌سازی ساختمان‌های در دست احداث گنجانده شده است.
وی اظهار داشت: تعداد ناتوانان جسمی‌و حرکتی حدود ۱۲درصد جمعیت شهرستان نیشابور را تشکیل می‌دهند با این وجود جامعه هدف بهزیستی کل آحاد جامعه است.
وی بیان کرد: راه‌اندازی مراکز مثبت زندگی اقدام موثری در سازمان بهزیستی بود که تاکنون بی‌سابقه بوده و از این طریق عمده خدمات سازمان بهزیستی در قالب ۲۲ خدمت برون‌سپاری شده و در حال حاضر ۱۲ مرکز مثبت زندگی در نیشابور فعال است تا از این طریق حضور بهزیستی در محلات افزایش یابد.
وی عنوان کرد: در هرکدام از این‌ مراکز زمینه اشتغال برای ۴۸نفر فراهم‌ شده که از این تعداد پنج نفر از معلولین تحت پوشش بهزیستی هستند و ۱۴ نفر هم در مرکز پاسخ‌گویی اتفاقات آبفای نیشابور مشغول به کار شده‌اند و تا ۶نفر دیگر نیز ظرفیت دارد و در حال حاضر ۲۷۰معلول و زن سرپرست خانوار در نیشابور تحت پوشش بیمه‌پردازی سهم کارفرما قرار گرفته‌اند.
وی تصریح کرد: پارسال ۲۰میلیارد تومان تسهیلات اشتغال جذب شده و برای امسال ۲۷میلیارد تومان در نظر گرفته شده و ۲هزار نفر معلول در این شهرستان در نوبت دریافت مستمری ثبت‌نام کرده‌اند و از ابتدای امسال ۱۱درصد از تعهد اشتغال به تعداد ۵۴۰ نفر تحقق یافته است.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در کمپ ماده ۱۶نیشابور تعداد ۱۸۰ نفر معتاد بستری هستند و پارسال کمپ ترک اعتیاد زنان که در نیشابور فعالیت داشت به دلیل درخواست مسئول آن تعطیل شد.
وی گفت: پارسال ۱۲۰مورد تقاضای فرزندخواندگی داشتیم و ۳۲ فرزند تحویل خانواده‌های متقاضی شد که از این‌ تعداد ۱۴ نوزاد مجهول‌الهویه بوده‌اند و امسال از ۳۲ مورد تقاضا هفت مورد تحویل شده که از این تعداد ۶نوزاد مجهول الهویه بوده‌اند و تاکنون ۲مورد تقاضای فرزندخواندگی از سوی زنان مجرد داشته‌ایم و در حال حاضر ۱۲۰ مورد فرزند تحت پوشش افرادی غیر از پدر و مادرشان هستند که یارانه دریافت می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه شیوع کرونا آمار مشارکت‌های مردمی را تحت تاثیر قرار داده اظهار داشت: همه مراکز شبانه‌روزی معلولین‌ و سالمندان واکسن کرونا را به طور کامل دریافت کرده‌اند و مراکز روزانه هم‌ دُز اول واکسن را دریافت کرده‌اند و طی روزهای آینده واکسیناسیون کمپ‌های ماده ۱۵ و ۱۶ آغاز می‌گردد.
وی ادامه داد: از یک ماه گذشته مرکز کاهش گذری آسیب برای معتادان‌ متجاهر در نیشابور با همکاری دانشکده علوم‌پزشکی مشمول دریافت روزانه متادون به طرفیت ۵۰نفر قرار گرفت و در این مراکز یک‌ وعده غذای گرم و تجهیزات بهداشتی در اختیار ایشان قرار می‌گیرد و تا کنون ۲۰پاتوق معتادین و ۱۸۰ معتاد پرخطر از این طریق شناسایی شده است.
وی بیان کرد: آماری در خصوص کودک همسری نداریم و طی یک سال گذشته از طریق گزارشات مردمی ۲مورد گزارش در این زمینه دریافت و مداخله گردیده ولی در روستاها پدیده کودک همسری رایج است که باید در این خصوص فرهنگ‌سازی و آموزش صورت گیرد.
وی تصریح کرد: پارسال از ۲هزار و ۱۶۷ نفر متقاضی طلاق با مشاوره‌های ارائه شده ۲۱ درصد منجر به سازش شده و امسال هم از ۲هزار و ۱۱۹ نفر متقاضی طلاق ۲۳ درصد منجر به سازش شده است و خط ۱۲۳ برای دریافت گزارش‌های مردمی به صورت شبانه‌روزی فعال است.
وی افزود: سه هزار و ۸۳۳ پرونده زنان سرپرست خانوار شامل گروه‌های دارای چند قلو، بهبودیافته، زنان سرپرست زندانی، همسر متواری و متارکه و هشت هزار و ۲۸۵ معلول جسمی و حرکتی تحت پوشش بهزیستی نیشابور است که از این تعداد ۸۱۸ مورد نابینا و کم‌بینا و ۲هزار و ۱۰۱ مورد معلول ذهنی است.
۱۰ هزار و ۵۰۰ مددجو شامل مستمری بگیر، معلول، بهبود یافته، سالمند و زن سرپرست خانوار در قالب سه هزار خانوار و ۱۲ مرکز توانبخشی روزانه و شبانه روزی و ۵ مرکز شبه خانواده زیرپوشش خدمات بهزیستی نیشابور هستند. از این تعداد مددجو ۵۵۶۰ نفر مستمری دریافت می‌کنند.
حدود ۳۰ درصد از افراد زیر پوشش بهزیستی نیشابور را زنان سرپرست خانوار تشکیل می دهند که از این تعداد حدود ۸۰۰نفر مستمری بگیر و مابقی در نوبت دریافت مستمری هستند.