گام های پایانی برای طرح معیشتی
گام های پایانی برای طرح معیشتی
رئیس مجلس از مراحل پایانی طرح تامین کالاهای اساسی خبر داد. طرحی که طبق اطلاعات اولیه آن، قرار است هر ماه به 30 میلیون ایرانی مبلغ 60 هزار تومان و به 30 میلیون عضو دهک های پایین نفری 120 هزار تومان کالابرگ الکترونیکی تخصیص یابد.

 این طرح در ابتدا با  ابهامات مالی از سوی کارشناسان از جمله مرکز پژوهش های مجلس مواجه شده بود. اما به نظر می رسد اکنون این موارد در تعامل دولت و مجلس برطرف شده اند.به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در نشست دیروز مجلس از آغاز طرح تامین کالاهای اساسی به زودی خبر داد و گفت: همان طور که رهبر معظم انقلاب نیز بر لزوم حمایت معیشتی از مردم به خصوص اقشار آسیب پذیر تاکید کردند، مجلس در گام‌های پایانی اجرایی سازی طرح حمایت معیشتی از مردم است.

وی ادامه داد: با تفاهم با دولت نخواهیم گذاشت در شرایط دشوار معیشتی مردم احساس کنند که در وسط مشکلات تنها هستند و کسی در اندیشۀ کوچک شدن سفرۀ آن ها نیست. به زودی با حفظ کرامت ملت شریف و سرافراز ایران و با همراهی مدیران اجرایی تامین کالاهای اساسی خانوارها آغاز می شود.به گزارش خراسان، هر چند باید منتظر نهایی شدن طرح مجلس در این خصوص بود، اما بر اساس آن چه پیشتر منتشر شده، قرار است در قالب اصلاح قانون بودجه امسال، ۳۰ هزار میلیارد تومان برای تامین کالاهای اساسی مردم از طریق کالابرگ الکترونیک اختصاص یابد، به این صورت که پیش بینی شده ۶۰ میلیون نفر کارت طرح معیشت دریافت کنند و این کارت ماهانه برای هر یک از افراد به میزان ۱۲۰ هزار تومان برای خرید کالاهای اساسی شارژ شود. طبق پیش بینی ها، از این تعداد، کارت خرید کالاهای اساسی برای ۳۰ میلیون نفر افراد کم درآمد بدون پرداخت هزینه خواهد بود و برای ۳۰ میلیون نفر باقی مانده با پرداخت ۵۰ درصد هزینه خرید، کارت ۱۲۰ هزار تومانی به هر فرد اختصاص خواهد یافت.

شایان ذکر است پیشتر و در تاریخ ۸ مهرماه، کلیات این طرح به تصویب مجلس رسید، اما برای رفع ابهامات موجود به کمیسیون برنامه و بودجه برگشت داده شده بود. این ابهامات بیشتر ناظر به تامین منابع طرح بودند. دو روز قبل نیز دستیار سیاسی و رسانه‌ای رئیس مجلس از برگزاری جلسه ای با حضور رئیس مجلس و برخی مسئولان دولتی و برخی نمایندگان مجلس برای تامین منابع اجرای این طرح خبر داده بود.در عین حال حاج بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه از توافق با دولت درباره منابع این طرح خبر داده است. 

  • منبع خبر : خراسان