گام بلند راهداری در نهضت آسفالت راه‌های نیشابور بزرگ
گام بلند راهداری در نهضت آسفالت راه‌های نیشابور بزرگ
خاتون شرق - مجید مفیدی‌فر رئیس اداره راهداری و حمل و نقل نیشابور گفت : نگهداری و مرمت راه‌ها یک روند دائمی و مستمر است تا همواره راهها ایمن و مناسب باشد اما تا قبل از سال ۱۴۰۰ مشارکت پیمانکاران در بخش روکش آسفالت جاده‌ها ضعیف بود و به همین خاطر میزان خرابی‌ جاده‌ها به صورت تصاعدی افزایش پیدا کرده بود.

مجید مفیدی‌فر رئیس اداره راهداری و حمل و نقل نیشابور گفت : نگهداری و مرمت راه‌ها یک روند دائمی و مستمر است تا همواره راهها ایمن و مناسب باشد اما تا قبل از سال ۱۴۰۰ مشارکت پیمانکاران در بخش روکش آسفالت جاده‌ها ضعیف بود و به همین خاطر میزان خرابی‌ جاده‌ها به صورت تصاعدی افزایش پیدا کرده بود.
وی افزود : در سال ۱۴۰۱ هم ‌زمان با سفر ریاست‌ جمهوری و تاکید وزیر راه وقت یک نهضت ملی آسفالت به خصوص در استان خراسان رضوی آغاز شد و در این چارچوب طی یک سال گذشته در حوزه نیشابور بزرگ ۱۵قرارداد برای روکش آسفالت و لکه‌گیری هندسی ۳۰۰ کیلومتر از راه‌های شریانی و اصلی شامل نیشابور- مشهد ، نیشابور- سبزوار ، نیشابور- فیروزه و نیشابور- عشق‌آباد و چکنه – آبروان و راه‌های فرعی شامل نیشابور- کاشمر و نیشابور- تربت‌حیدریه منعقد شد و از این میزان ۷۵کیلومتر تاکنون تکمیل شده و نقاط بحرانی باقی مانده مسیر ها برطرف گردیده و انشالله تا پایان سال تکمیل خواهد شد .
وی خاطرنشان کرد : راه‌های منتهی به تربت ‌حیدریه و کاشمر و سرولایت با وجود حجم ترافیک سنگین فرعی محسوب می‌شود و ارتقای این راه‌ها نیازمند پیگیری نمایندگان است.


وی گفت : تاکنون مبلغ ۵۵۰ میلیارد تومان بابت روکش راههای شهرستان نیشابور هزینه شده که از این میزان ۲۹ میلیارد تومان از اعتبارات مصوب سفر ریاست جمهوری و ابلاقی از اعتبارات ملی توسط سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای هزینه گردیده است .
مفیدی‌فر گفت : طی یک‌سال گذشته ۲۴کیلومتر راه روستایی در حوزه نیشابور بزرگ با اعتباری بالغ بر ۵۰ میلیارد تومان احداث و همچنین بهسازی و روکش آسفالت ۴۱کیلومتر از راه‌های فرعی و روستایی نیشابور با اعتبار ۱۲۵میلیارد تومان آغاز شده است.


مفیدی فر در ادامه مطالب فوق افزود: از اول سال جاری تا اکنون حدود ۱۳۰ میلیارد تومان قرارداد جهت احداث و آسفالت راههای روستایی شهرستان با پیمانکاران منعقد گردیده و عملیات اجرای آن آغاز شده است .
وی افزود : در محور نیشابور به مشهد، نیشابور به سبزوار و نیشابور به کاشمر و تربت ‌حیدریه به ترتیب ۴۵کیلومتر، ۵۰کیلومتر، ۶۵کیلومتر و ۶۵ کیلومتر در حوزه راهداری نیشابور است و خط‌کشی همه این راه‌ها انجام شده همچنین روکش و لکه‌گیری در جاده کاشمر به طول ۱۸ کیلومتر با اعتبار ۲۵ میلیارد و تربت‌حیدریه به طول ۲۴ کیلومتر با اعتبار ۲۹میلیارد تومان و قدمگاه به درود با اعتبار ۱۰ میلیارد تومان و محورهای بوژان، حریم آباد به مجد آباد، کلاته محمد جان به برزنون و عشق آباد به فدیشه به طول ۱۷ کیلومتر با اعتبار ۲۳ میلیارد تومان درحال انجام است .


رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای نیشابور گفت: مناقصه آسفالت راه‌های چناران، گرینه، باغشن ، اسحاق آباد به دولت‌آباد، فیل‌خانه، قدمگاه درود، بهشت فضل، فیروزه – خوشاب، عشق آباد به فدیشه با اعتبار ۴۵میلیارد تومان بر روی سامانه قرار گرفته و با مشخص شدن پیمانکار به زودی آغاز می‌شود.
وی با اشاره به اینکه طی یک سال گذشته با پیگیری نمایندگان نیشابور ۲۲۰میلیارد تومان اعتبار به حوزه راه‌های فرعی و روستایی نیشابور بزرگ اختصاص یافته اظهار کرد : این میزان نسبت به سال‌های گذشته ۷۰برابر افزایش یافته و برای راه‌های اصلی نیز ۵۵۰ میلیارد تومان اختصاص پیدا کرده که بسیار چشمگیر است.


وی گفت : در حال حاضر برای یک لایه آسفالت یک کیلومتر راه روستایی با عرض پنج ‌و نیم متر بالغ بر۲میلیارد تومان و بزرگراه بیش از چهار میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است.
وی اظهار کرد: نیشابور بزرگ دارای ۱۸۰۰ کیلومتر جاده فرعی و روستایی است و از این میزان بیش از یک‌هزار و۵۰۰کیلومتر آسفالت شده و در حال حاضر بیش از ۹۰درصد راه‌های روستایی نیشابور دارای آسفالت است.
وی درخصوص جاده باغرود گفت : این جاده به طول ۹کیلومتر با اینکه چهار بانده اجرا شده راه روستایی محسوب می‌شود و برای تکمیل روشنایی و ایمن سازی آن بیش از ۳۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است.


رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان نیشابور در پایان اشاره ای به وضعیت ماشین آلات و تجهیزات راهداری کرد و گفت : طی یک سال گذشته ماشین‌ها و تجهیزات راهداری نیشابور با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۲۵۰میلیون تومان تعمیر وبازسازی گردید.