پاسخ به ۴ سوال مهم درباره خرید سهام دولتی
پاسخ به ۴ سوال مهم درباره خرید سهام دولتی
طبق اعلام وزارت اقتصاد، امروز آخرین مهلت پذیره نویسی صندوق دارا یکم یا همان صندوق متشکل از سهام دولت در 3 بانک و 2 بیمه معتبر کشور است و این زمان تمدید هم نخواهد شد.

مهم ترین خبر جدید در این خصوص مربوط به موضوع دوره آزادشدن این سهام است. طبق گفته معمارنژاد، معاون وزیر اقتصاد، پیشنهاد جدیدی مطرح شده که طبق آن دوره آزادسازی از دو ماه به یک ماه کاهش خواهد یافت. با وجود گذشت حدود سه هفته از زمان اعلام این طرح، همچنان سوالاتی در این خصوص مطرح است که به برخی از آن ها پاسخ می دهیم:
۱-کد بورسی لازم است؟ برخی از بانک ها در پیامک های تبلیغاتی خود به نحو گمراه کننده ای به مردم اعلام می کنند که بدون کد بورسی می‌توانند در این پذیره نویسی شرکت کنند اما برای خرید این سهام هیچ نیازی به کد بورسی نیست! ولی نکته مهم این است که برای فروش حتما نیاز به کد بورسی هست. لذا شما می توانید سهام را از طریق بانک ها بخرید و برای فروش آن به تدریج کد بورسی بگیرید.
۲-ثبت شماره شبا برای چیست؟ در فرایند خرید سهام از شما کد شبا دریافت می شود. مهم ترین کارکرد کد شبا، زمانی است که مشارکت در طرح بیشتر از ۸ میلیون نفر (ظرفیت کل طرح) باشد، در این حالت به هر نفر کمتر از ۲۰۰ واحد سرمایه گذاری (معادل دو میلیون تومان) خواهد رسید. در این شرایط مازاد مبلغ پرداختی به شبای اعلامی واریز خواهد شد. لذا ضرورت ندارد این شماره شبا متعلق به فرد متقاضی باشد. مثلا اگر سرپرست خانواری برای اعضای خانواده ثبت نام می کند، می تواند شبای خودش را  ثبت کند تا مبالغ مازاد احتمالی به حسابش برگشت داده شود.
۳-نحوه فروش چگونه است؟ نحوه فروش به این صورت است که برای هر فرد متقاضی (هر کد ملی) باید تقاضای کد بورسی داده شود و بعد از طی مراحل (ثبت نام سجام، انتخاب کارگزاری و احراز هویت) امکان فروش واحدهای سرمایه گذاری از طریق سیستم‌های معاملاتی (سیستم‌های آنلاین یا حضوری کارگزاری‌های بورس) وجود خواهد داشت. بعد از فروش، کارگزاری مبلغ را به حساب متعلق به صاحب کد بورسی واریز می کند.
۴- سود خرید این سهام چقدر است؟ بسیاری این طرح را با عنوان فروش سهام دولتی با تخفیف ۲۰ یا ۳۰ درصد معرفی می‌کنند اما این توضیح دقیق نیست. موضوع تخفیف ۲۰ درصدی عملا با اصلاحاتی که دولت در دستورالعمل داد به ۳۰ درصد افزایش یافت. اما باید توجه کرد که این ۳۰ درصد هم نسبت به قیمت های ۱۳ اردیبهشت است. اگر قیمت‌ها نسبت به آن تاریخ افزایش یابد، سود بیشتر و اگر کاهش یابد، کمتر خواهد شد. هم اکنون (با قیمت های دیروز بورس) ارزش هر واحد سرمایه‌گذاری صندوق حدود ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان است. یعنی حدود ۷۳ درصد سود دارد. البته باید دید تا زمان بازگشایی چه خواهد شد هم قیمت نمادهای موجود در این صندوق مهم است و هم قیمت بازگشایی صندوق که ممکن است کمتر از ارزش روز دارایی ها باشد.

  • منبع خبر : خراسان