ساخت پژوهشکده اخترفیزیک در نیشابور آغاز شد
ساخت پژوهشکده اخترفیزیک در نیشابور آغاز شد
با حضور معاون استاندار، نماینده وزارت امورخارجه، معاونین و اعضای هیات رئیسه دانشگاه فردوسی، اعضای هیات امنای بنیاد علمی حکیم عمر خیام نیشابوری و مسئولین ارشد نیشابور آیین کلنگ زنی پژوهشگاه بین المللی اختر فیزیک خیام در مجموعه فاخر افلاک نمای خیام نیشابور برگزار شد.

عضو هیات مدیره مجموعه افلاک نمای خیام در این مراسم گفت: این مجموعه غیردولتی و فاقد ردیف بودجه می‌باشد و هزینه آن طی ۲۰ سال گذشته با همکاری خیران و بخش خصوصی تامین شده است.


غلام‌حسین مظفری افزود: افلاک نمای خیام با بیش از ۴۰۰ نفر ظرفیت امکان ارائه روزانه ۱۰ نوبت بازدید را دارد.
مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش خاطرنشان کرد: استفاده مطلوب و مناسب از این طرح برای همه علاقه‌مندان نیازمند مدیریت و برنامه‌ریزی بلندمدت می‌باشد که در این راستا قطار محلی مشهد – نیشابور یک ظرفیت مناسب است.

نیشابور دارای بنیادهای فکری بین‌المللی است

فرماندار ویژه نیشابور نیز گفت: این شهرستان دارای بنیادهای فکری بین‌المللی بوده و در این چارچوب مهمترین نکته حفظ این حوزه‌های علمی، تاریخی و تمدنی می‌باشد که کار بسیار سختی است.
علیرضا قامتی افزود: از دانشگاه فردوسی انتظار می‌رود در تکمیل سند توسعه نیشابور همکاری لازم را داشته باشد و در این راستا باید برای برنامه‌های توسعه‌ای نیشابور در قرن آینده برنامه‌ریزی کنیم.
وی با بیان اینکه شیوع کرونا فرصتی برای تفکر بیشتر فراهم آورده ادامه داد: نیشابور دارای ظرفیت‌های بی‌نظیر مدیریتی در سطح ملی است و در این چارچوب نیازمند مدل‌ و برنامه‌ریزی هستیم.
فرماندار نیشابور گفت: خیران و بخش خصوصی در تکمیل مجموعه افلاک نمای خیام نقش بسیار موثر داشته‌اند و یقین دارم احداث این پژوهشکده بسیار زودتر از مدت پیش‌بینی شده به سرانجام خواهد رسید.

سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خراسان رضوی در این مراسم گفت: این‌گونه فعالیت‌های بنیادی می‌تواند در توسعه بلند مدت و توان‌افزایی شهرستان نیشابور با توجه به جایگاه خاص این شهرستان در ابعاد مختلف فرهنگی موثر باشد.
کوکب موسوی افزود: در سال‌های اخیر شرکت‌های دانش‌بنیان، پژوهشکده‌ها و تجاری‌سازی فعالیت‌های پژوهشی برای استفاده بهینه از ظرفیت‌ها به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفته است.
وی ادامه داد: رسالت دانشگاه فردوسی با فراهم شدن این ظرفیت در نیشابور در راستای تحقق اهداف آمایشی و برنامه‌های توسعه‌ای بسیار سنگین‌تر می‌شود و در این حوزه نیازمند همکاری و تعامل مدیران و مسوولان‌ استان و شهرستان هستیم.

۱۲۰ شرکت فن‌آور زیرپوشش دانشگاه فردوسی مشهد است

مدیر توسعه و انتقال فناوری دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این مراسم گفت: تاکنون ۱۲۰ شرکت فن‌آور و ۲ شتاب‌دهنده که نسل جدید مراکز رشد هستند مورد حمایت دانشگاه فردوسی قرار گرفته‌اند.
دکتر امیر ملک‌زاده افزود: مرکز فناوری پیشرفته برای ارتباط نزدیکتر دانشگاه با صنعت با همکاری این دانشگاه مشغول فعالیت است و دانشگاه فردوسی طی سال جاری بالغ بر ۳۰۰ میلیارد ریال در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده و احداث دومین مرکز فناوری پیشرفته در این دانشگاه حدود ۲۵درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی با بیان اینکه اگر همکاری خیران و بخش خصوصی در احداث مجموعه افلاک نمای خیام نیشابور نبود این مجموعه به سرانجام نمی‌رسید ادامه داد: ایجاد پژوهشکده تنها یک طرح عمرانی و احداث یک ساختمان نیست بلکه در قالب همکاری همه پژوهشگران و نخبگان یک برنامه بلند مدت و یک رکن اساسی در برنامه توسعه شهری نیشابور است.

مدیر توسعه و انتقال فناوری دانشگاه فردوسی مشهد گفت: به اعتبار پیشینه بین‌المللی نیشابور و خیام برنامه دانشگاه فردوسی مشهد ایجاد یک پژوهشکده در سطح بین‌المللی در نیشابور بوده و بالغ بر ۱۲۰ میلیارد ریال برای احداث این پژوهشکده و تکمیل افلاک نما از محل بودجه سفرهای ریاست جمهوری طی سه سال در نظر گرفته شده است.