دوازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی
دوازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی

  دوازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی از سری برنامه‌های بیستمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا علیه السلام، به میزبانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار می‌شود. دوازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی از سری برنامه‌های بیستمین دوره جشنواره بین‌المللی امام رضا علیه السلام، به میزبانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار می‌شود. اشاعه و ترویج فرهنگ و […]

 

دوازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی از سری برنامه‌های بیستمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا علیه السلام، به میزبانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار می‌شود.
دوازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی از سری برنامه‌های بیستمین دوره جشنواره بین‌المللی امام رضا علیه السلام، به میزبانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار می‌شود. اشاعه و ترویج فرهنگ و معارف ائمه معصومین علیهم السلام و آموزه‌های آن به ویژه فرهنگ منوّر رضوی؛ گسترش فعالیت‌های کتاب‌خوانی و مطالعه کتاب‌های مرتبط با سیره پاک ائمه معصومین علیهم السلام به‌ویژه حضرت امام رضا علیه السلام؛ شناسایی و معرفی کتاب‌های فاخر مرتبط با فرهنگ و سیره اهل بیت علیهم السلام از طریق انتشار گسترده این آثار و اعتلای فرهنگ ایرانی متکی به فرهنگ دینی از اهداف این جشنواره در دوازدهمین دوره برگزاری است. دوازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی ضمن تمرکز بر منابع مرتبط با سیره حضرت امام رضا علیه السلام، دارای بخشی ویژه با محوریت حضرت امام حسن عسکری علیه السلام خواهد بود. این جشنواره در بخش‌های فردی یا گروهی و خانوادگی، به دو شیوه مکتوب و الکترونیک میزبان علاقه‌مندان خواهد بود. علاقه‌مندان به شرکت در بخش انفرادی می‌توانند متناسب با گروه سنی خود ضمن مطالعه کتاب‌ها، در هر یک از رشته‌های جشنواره شرکت کنند. در بخش گروهی، با انتخاب گزینه گروهی در حساب کاربری فرد، امکان مشارکت در قالب جمع‌های دوستانه، دانشجویی و صنفی در رشته‌های با قابلیت گروهی میسر است. همچنین علاقه‌مندان به شرکت در بخش خانوادگی، می‌بایست در هنگام مراجعه به سایت جشنواره، ضمن انتخاب گزینه خانوادگی و افزودن همه یا بخشی از اعضای درجه یک خانواده (پدر، مادر، خواهر، برادر، پدربزرگ و مادربزرگ) متناسب با گروه سنی خود در رشته‌های جشنواره شرکت کنند.

شرکت‌کنندگان تنها می‌توانند در یکی از دو بخش فردی یا گروهی و خانوادگی شرکت کنند. در بخش گروهی، جوایز داوری به اثر تعلق می‌گیرد. در بخش خانوادگی، جمع امتیاز از محاسبه میانگین نمرات اعضای خانواده انجام و شرکت‌کنندگان این بخش دو بار وارد مرحله قرعه کشی می‌شوند.
علاقه‌مندان به شرکت در دوازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی می‌توانند در دو قالب کتابخوانی و هنری به رقابت در رشته‌های مختلف بپردازند. در قالب کتابخوانی، امکان مشارکت در جشنواره از طریق انتخاب کتاب متناسب با گروه سنی و رشته مورد نظر میسر است. در قالب هنری، افراد در تمامی گروه‌های سنی می‌توانند با استفاده از احادیث منتخب در کتاب «نادانی دشمن ماست؛ پنج حدیث از امام حسن عسکری (علیه السلام)» در رشته‌های هنرهای تجسمی، دست‌سازه، داستان و شعر، هنرهای دیجیتال متناسب با علاقه‌مندی خود شرکت کنند.
منابع دوازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی به ۴ گروه سنی خردسال، کودک، نوجوان و جوان و بزرگسال تفکیک شده است. کتاب‌های «مسافران شب برفی» اثر کلر ژوبرت از انتشارات رود آبی و «نادانی دشمن ماست؛ پنج حدیث از امام حسن عسکری(ع)» اثر محمد مهاجرانی از انتشارات جمال، منابع بخش خردسال (زیر ۷ سال)؛ «اسب چوبی» اثر مجید راستی از انتشارات به‌نشر، «ده قصه از امام حسن عسکری(ع)» اثر مسلم ناصری از انتشارات قدیانی و «بیدار شو بابا» اثر مرضیه جوکار از انتشارات به‌نشر، منابع بخش کودک (۸ تا ۱۲ سال)؛ «من ضامن» اثر مصطفی خرامان از انتشارات به‌نشر، «غروب خورشید در سامرا: زندگینامه امام حسن عسکری(ع)»، منابع بخش نوجوان (۱۳ تا ۱۷ سال) و دو اثر «آبی‌ها» نوشته سعید تشکری از انتشارات به‌نشر و «ماه در محاق؛ مروری بر اندیشه‌های سیاسی و اخلاقی امام حسن عسکری(ع)» نوشته سعید بهشتی از انتشارات اطلاعات، منابع ویژه بخش جوان و بزرگسال (۱۸ سال به بالا) است.
شایان ذکر است، دسترسی به کتاب‌ها از سه طریق خرید کتاب با تخفیف، دریافت امانی کتاب با مراجعه به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و همچنین دسترسی به نسخه الکترونیک در سامانه مسابقات امکان‌پذیر است.

دوازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی از روز ۲۵ بهمن ماه ۱۴۰۱ آغاز شده است و تا ۱ تیرماه ۱۴۰۲ ادامه دارد.
علاقه‌مندان برای شرکت در جشنواره و ارسال آثار می‌توانند به نشانی razavi.samakpl.ir مراجعه کنند.
برگزیدگان دوازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی در دو سطح ملی و استانی با لوح تقدیر و هدایای نقدی در بخش‌های فردی، گروهی و خانوادگی تقدیر خواهند شد.
معرفی منابع جشنواره رضوی

۱۰ قصه از امام حسن عسکری (ع)
نویسنده : مسلم ناصری
تصویرگر: محسن محمدمیرزایی
انتشارات :قدیانی
گروه سنی: دوره اول و دوم دبستان
این کتاب، جلد سیزدهم از مجموعه «همراه با معصومین» است که به‌صورت مصور و در قالب داستان کودکان تهیه و تدوین شده ‌است به بیان داستان‌هایی از زندگی امام حسن عسگری (ع) می‌پردازد. «سکه‌های گمشده»، «فقط پرده تکان می‌خورد»، «سفر در باران»، و «رازهای یک چوب» برخی از عناوین داستان‌های کتاب است.
بیدار شو بابا
نویسنده مرضیه جوکار
تصویرگر حمیدرضا بهرامی
انتشارات: به نشر (انتشارات آستان قدس رضوی)
گروه سنی: دوره اول ودوم دبستان
« فکر میکنم خیالاتی شده ام، ولی قناری ام است که دارد میخواند! بعد هم بال هایش را تکان میدهد و به طرف آسمان پرواز میکند»
داستان از زبان یک دختر کوچولو روایت می‌ شود که پدرش مدت ‌هاست از خواب بیدار نمی شود؛ او در باغچه یک قناری زخمی پیدا می‌ کند که نمی‌ تواند آواز بخواند؛ داستان ادامه دارد تا این که دخترک به زیارت امام رضا (ع) می‌ رود و در آنجا اتفاقات عجیبی رخ می دهد؛ نویسنده محوریت این داستان را امید و توکل به خداوند قرار داده است و بر مبنای آن داستان را برای کودکان روایت می ‌کند.
اسب چوبی: قصه ای از زندگی امام رضا (ع)
نویسنده مجید راستی
تصویرگر ساقی ذاکرنژاد
انتشارات: به نشر (انتشارات آستان قدس رضوی)
گروه سنی: دوره اول ودوم دبستان
« من اسب چوبی دامون هستم. دامون من را از کنارباغچه برداشت و سوارم شد. دور حوض پیتکو پیتکو کرد وخندید . منتظر پدر و مادرش بود. یک مرتبه از آن طرف دیوار توی کوچه سر و صدایی آمد …»
کتاب اسب چوبی به زبان کودکان برهه ای از زندگی حضرت رضا را به تصویر میکشد. در این قصه امام رضا (ع) در میان مردم و درارتباط‌با آن‌ها دیده می‌شود.
مسافران شب برفی
نویسنده کلر ژوبرت
تصویرگر کلر ژوبرت
انتشارات رود آبی
گروه سنی: پیش از دبستان
داستان کتاب «مسافران شب برفی» بر اساس یکی از کرامات امام رضا علیه السلام نوشته شده که در کتاب دارالسلام، نوشته محدث نوری، نقل شده است. در این ماجرا که بیش از سیصد سال پیش اتفاق افتاده است امام به زائرانی از بحرین، کمک می نماید تا راهشان را در یک شب برفی پیدا کنند.در این ماجرا که بیش از سیصد سال پیش اتفاق افتاده است امام به زائرانی از بحرین، کمک می نماید تا راهشان را در یک شب برفی پیدا کنند.کتاب مسافران شب برفی به قلم خانم کلر ژوبرت و به همت انتشارات رود آبی روانه بازار نشر شده و مناسب کودکان ۵ تا ۱۰ سال می باشد.خلاصه و سند این کرامت هم در آخر کتاب بیان شده است.
نادانی دشمن ماست
نویسنده: محمد مهاجرانی
انتشارات: جماران
گروه سنی : دبستان و پیش از دبستان
کتاب نادانی دشمن ماست، جلد سیزدهم از مجموعه چهارده جلدی حدیث و شعر و قصه است. این مجموعه توسط سیدمحمد مهاجرانی گردآوری شده است. این مجموعه با هدف آشنایی کودکان با سخنان اهل‌بیت تدوین شده است. احادیث کتاب -که از امام حسن عسگری علیه السلام است- دارای موضوعات کاربردی برای طول زندگی انسان است. کاربردی بودن احادیث؛ خود سبب جذابیت آن می‌شود. علاوه بر این همراه هر حدیث یک داستان و شعر آورده شده است. داستان‌ها برای همه کودکان و حتی بزرگسالان جذاب‌اند. علاوه بر این سبب می‌شود تا حدیث در ذهن کودکان تثبیت شود. آهنگین بودن دو بیتی‌ها نیز کمک می‌کند تا کودکان به راحتی آن را حفظ کرده و مضمون حدیث را همیشه در ذهن داشته‌باشند.