خبرنگاران در گروه سه مشاغل پرخطر برای واکسن کرونا هستند
خبرنگاران در گروه سه مشاغل پرخطر برای واکسن کرونا هستند
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه مراسم بهره‌برداری از طرح‌های عمرانی پردیس دانشکده علوم‌پزشکی نیشابور در جمع خبرنگاران نیشابورگفت: خبرنگاران پس از گروه یک که شامل کادر بهداشت و درمان، جانبازان و بیماران خاص و گروه دو که شامل سالخوردگان بالای ۶۵ سال می‌باشد در گروه هدف سوم و مشاغل پر خطر برای واکسن‌کرونا قرار دارند.

دکتر سیما سادات لاری اظهار داشت: تاکنون ۲میلیون دُز واکسن‌کرونا وارد شده که از این میزان حدود ۸۲۰ هزار دُز تزریق شده است البته حتی کسانی که واکسن زده‌اند ممکن است به کرونا مبتلا شوند ولی درصد کشندگی آن به صفر می‌رسد و معمولا ۲هفته پس از تزریق دوم به ایمنی کامل می‌رسیم اما خطر ویروس‌های جهش یافته همچنان وجود دارد و ۷۰درصد جامعه باید واکسینه بشوند و رعایت‌ پروتکل‌ها همچنان باید به شدت رعایت شود.
وی افزود: در حالی که همه کشورهای جهان گرفتار کرونا شده‌اند ما افتخار می‌کنیم از معدود کشورهایی هستیم که خودمان در حال تولید واکسن کرونا هستیم.
مراحل تولید ۲واکسن پاستور و برکت در حال تکمیل بوده و در هشت استان فراخوان داده‌اند و امیدواریم پس از آنکه کارآزمایی بالینی سه آن به نتیجه برسد در تیرماه به تولید انبوه رسیده و در سطح وسیع‌تری واکسیناسیون انجام شود.
وی تصریح کرد: هنوز هیچ نمونه‌ای از ویروس جهش یافته هندی مشاهده نشده و همچنان ویروس غالب همان ویروس جهش یافته انگلیسی است و تجربه نشان داده جهش‌های این‌ ویروس در جهت افزایش قدرت سرایت آن بوده است.
وی خاطرنشان کرد: تولید یک واکسن ایمن حدود پنج تا ۶سال طول می‌کشد و هنوز تولید این واکسن‌ها در مرحله کارآزمائی بالینی سه است و معلوم‌ نیست که چقدر می‌تواند ایمنی ایجاد کند و اینها ابهاماتی است که در کل دنیا وجود دارد.
صبح امروز با حضور دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت و سخنگوی وزارت بهداشت طی مراسمی خوابگاه دانشجویی ۱۵ خرداد مجموعه فرهنگی پردیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور به مساحت ۶هزار و ۵۰۰ متر مربع با ظرفیت ۲۸۸ نفر دانشجو با ۷۰میلیارد ریال اعتبار و همچنین مسجد پیامبر اعظم در این مجموعه فرهنگی با یک‌هزار و یکصد مترمربع مساحت و ۴۰ میلیارد ریال اعتبار به بهره‌برداری رسید.