تعیین حقوق کارگران برعهده نهادی غیرمسئول گذاشته شده
تعیین حقوق کارگران برعهده نهادی غیرمسئول گذاشته شده
خاتون شرق - محمد عمارلو دبیر اجرایی خانه کارگر نیشابور در گفت‌وگو با خاتون‌شرق ضمن گرامیداشت ۱۱ اردیبهشت‌ماه روز جهانی کارگر اظهار کرد: برخی از مشکلات و دغدغه‌های جامعه کارگری باعث نارضایتی و گلایه‌مندی این قشر از شورای عالی کار و وزارت کار شدده است.

محمد عمارلو دبیر اجرایی خانه کارگر نیشابور در گفت‌وگو با خاتون‌شرق ضمن گرامیداشت ۱۱ اردیبهشت‌ماه روز جهانی کارگر اظهار کرد: برخی از مشکلات و دغدغه‌های جامعه کارگری باعث نارضایتی و گلایه‌مندی این قشر از شورای عالی کار و وزارت کار شدده است.


وی اظهار کرد: این روزها زمزمه‌هایی مبنی بر تعیین حقوق و دستمزد کارگری توسط مجلس شورای اسلامی به گوش می‌رسد که لازم است در این خصوص خاطرنشان شود جامعه کارگری و بالطبع نمایندگان کارگران با این روند مخالف بوده و اراده و خواست جامعه کارگری تصمیم گیری بر اساس اصل سه جانبه گرایی است.
وی افزود: امسال افزایش دستمزد ۳۵ درصدی در حالی به تصویب رسید که نرخ تورم به ۴۵ درصد رسید علاوه بر اینکه کمک حالی برای بهبود وضعیت معیشت جامعه کارگری در نظر گرفته نشده است و به همین خاطر شاهد نحیف‌‌تر و فقیرتر شدن قشر کارگران هستیم و این در حالیست که بر آن شده‌اند نهادی غیرمسئول درخصوص حقوق و دستمزد و وضعیت معیشت کارگران تصمیم‌گیری کند.
وی گفت: توجه به اینکه بخش عظیمی از جمعیت این شهر تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی است یکی از بزرگ‌ترین مشکلات کارگران و بازنشستگان نیشابور نداشتن بیمارستان متعلق به سازمان تأمین اجتماعی است.
عمارلو ضمن تبریک به منتخبین جدید مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: از این بزرگواران تقاضای پیگیری و حل مشکل درمان این قشر بزرگ را داریم و از مسئولین سابق شهرستان بابت عدم واگذاری بابت ساخت مجتمع فرهنگی ورزشی و آموزشی خانه کارگر شهرستان نیشابور گلایه داریم و همانطور که مقام معظم رهبری به مسئله امنیت شغلی کارگران توجه دارند و همواره بر آن تاکید می کنند امیدواریم با توجه ویژه مسئولان و نمایندگان شاهد رضایتمندی جامعه کارگری و بازنشستگان نیشابور باشیم.
وی گفت: جامعه کارگری وفادارترین قشر به انقلاب بوده و هست اما در حال حاضر به این قشر زحمت‌کش بی‌مهری می‌شود به همین خاطر از دولت و مجلس انقلابی انتظار می‌رود به این مورد توجه ویژه شود.
وی گفت: در مجلس هیچ سهمی برای بدهی ۴۰۰هزار میلیارد تومانی تامین اجتماعی در نظر گرفته نشده ضمن اینکه برای اجرای طرح همسان‌سازی هم ۲۴۰هزارمیلیارد تومان باید در نظر گرفته می شد اما با وجود پافشاری جامعه کارگری مورد توجه قرار نگرفت.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر یک کارگر با حقوق پایه هفت میلیون و یکصد هزار تومان قادر به گذران امور زندگی نیست و امروز در همین نیشابور یک کارگر برای اجاره خانه باید حداقل ماهیانه پنج میلیون تومان بپردازد با این حال مجلس به دنبال اصلاح قانون کار و دستمزد توافقی است که به ضرر کارگر است.
در همین حال مجلس به دنبال افزایش سن بازنشستگی است بدون اینکه به جمعیت جوانان بیکار توجه داشته باشد، عمارلو با بیان این مطلب افزود: از مجلس انقلابی انتظار داریم میزان دستمزد کارگر با وضعیت تورم‌ تناسب داشته باشد و همسان‌سازی حقوق کارگران بازنشسته به درستی انجام شود.
وی گفت: در شهرستان های نیشابور، فیروزه و زبرخان و میان‌جلگه بالغ بر ۶۰هزار بیمه شده با احتساب مستمری‌بگیران در قالب سه‌هزار و ۶۵۰ کارگاه وجود دارد که از این تعداد ۴۶هزار مورد بیمه شده اصلی است و طبق آمار حدود یک‌هزار و صد نفر کارگر در نیشابور بیمه بیکاری می‌گیرند.
دبیر اجرایی خانه کارگر نیشابور گفت: بر طبق ابلاغ وزارت کار کارفرمایان موظفند حقوق کارگران را به حساب آنان واریز کنند در حالی‌که برخی از کارفرمایان کارگرانشان را مجبور می‌کنند بخشی از این پرداختی‌ها را پس بدهند و در این رابطه چند پرونده در کمیسیون کارگری تشکیل شده است.
محمد عمارلو بدون اشاره به شخصی اظهار کرد: همین حالا کارفرمایی داریم که ۹میلیون به حساب کارگر واریز می‌کند اما کارگر را مجبور می‌کند بعدا پنج میلیون تومان از این پول را بازگرداند.