بی توجهی ستاد ملی کرونا به خراسان
بی توجهی ستاد ملی کرونا به خراسان
ستاد ملی کرونا به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد و با وجود این که چند روزی است مسئولان درباره وضعیت بحرانی مشهد هشدار جدی می دهند و از ضرورت تعطیلی و قرنطینه مشهد برای کنترل وضعیت شیوع کرونا می گویند، اما در جلسه ستاد ملی کرونا برای ارائه درخواست تعطیلی مشهد و تشریح وضعیت بحرانی مشهد و استان، به استاندار خراسان رضوی زمانی اختصاص داده نشد، موضوعی که نشان از بی توجهی ستاد ملی کرونا به وضعیت خراسان رضوی دارد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهدروز گذشته در نشست خبری ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا درستاد ملی کرونا از سوی مسئولان استان درخواستی مبنی بر تعطیلی شهر مشهد ارائه شده است؟ گفت: به دلیل این که این جلسه ستاد ملی کرونا  جلسه آخر ستاد کرونا بود که در دولت فعلی برگزار می شد و به دلیل تعداد زیاد بحث ها، فرصت نشد که استانداران خراسان رضوی و تهران صحبت کنند و به استاندار خراسان رضوی فرصت صحبت ندادند و بنا شد مکاتبه ای از سوی استانداری خراسان رضوی در این زمینه صورت بگیرد. به گزارش «خراسان رضوی»، دکتر قلیان افزود: در روز شنبه هفته جاری ۴۲۶ بیمار کرونایی در استان  بستری شدند و با این تعداد، مجموع بیماران کرونایی بستری دراستان به ۱۸۵۳ نفر رسید، تعداد فوتی های استان در روز شنبه نیز ۳۰ نفر بوده است.
افزایش ۶۰۰ تخت برای بیماران کرونا 
وی افزود: از ابتدای مرداد تا روز شنبه ۱۰۰ نفر به تعداد بیماران بستری در استان افزوده شده و در بیماران سرپایی نیز روند صعودی را شاهدیم  و اگر فکری نشود ممکن است بیمارستان‌ها قفل شود. وی در پاسخ به انتقادها مبنی بر کمبود تخت بستری بیماران کرونایی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: در روزهای آینده حدود ۴۶۰ تخت به تخت‌های مختص بیماران کرونایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه خواهد شد، در بخش خصوصی نیز حدود ۱۸۰ تخت اضافه شده و در کل ۶۰۰ تخت به بخش کرونا اضافه می‌شود.
ورود کیت در روزهای آینده به استان 
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد ضمن اشاره به این که  در بیمارستان های دولتی اعمال غیر اورژانسی تعطیل است، به مصوبات روز گذشته ستاد کرونای استان اشاره کرد و افزود: در ستاد کرونای استان  قرار بر این شد که با قرارگاه مرکزی کرونا برای بالا بردن اختیارات استانی در تصمیم گیری ها، نامه ‌نگاری انجام شود و در یکی دیگر از تصمیمات این ستاد قرار بر این شد که بازرسی در مراکز سربسته شدت یابد، از طرفی  برگزاری مراسم در باغ تالارها ممنوع و تمامی خدمات
کافی شاپ ها و رستوران ها به صورت بیرون بر خواهد بود. وی درباره کمبود دارو و کیت نیز گفت: برخی از شهرهای استان دچار کمبود کیت شدند ولی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد این موضوع مدیریت شده و با کمبود روبه رو نشدیم و طی دو روز آینده کیت های سلولی مولکولی وارد استان می شود. دکتر قلیان تصریح کرد:  ۸۷۰ هزار دوز واکسن در زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی مشهد تزریق شده و در کل استان ۱۴ درصد بالای ۱۸ سال در گروه‌های هدف واکسینه شدند که در خراسان رضوی بیشترین استقبال از واکسن برکت بوده است. وی با بیان این که سعی می شود تا قبل از مهر واکسیناسیون دوز دوم  معلمان به پایان برسد، در پاسخ به این ادعا که در مشهد برخی از بیماران کرونایی و غیرکرونایی در بخش اورژانس برخی بیمارستان‌ها بستری هستند، اظهار کرد: بیمار کرونایی باید در فضایی ایزوله و جدا از بیماران دیگر باشد  و این نوع بستری پسندیده نیست، ما نیز  این موضوع را به حوزه معاونت درمان منتقل می کنیم تا بازرسی ها انجام شود.
وضعیت وخیم فوتی های کرونا
این روزها از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی، کارشناسان تا مدیر عامل فردوس ها نیز هشدارهایی را صادر کرده اند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، حجت الاسلام مهدوی دامغانی مدیرعامل سازمان فردوس های شهرداری مشهد با اشاره به وضعیت وخیم فوتی های کرونا طی روزهای اخیر در شهر مشهد، خاطرنشان کرد: طبق اطلاعات اعلامی از سوی مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تعداد قابل توجهی از بستری های کرونایی در مشهد غیر بومی بوده و رعایت نکردن دستورالعمل های بهداشتی باعث انتشار گسترده این بیماری و افزایش افسار گسیخته متوفیان کرونایی شده است. وی افزود: طبق مصوبات ابلاغی، برگزاری مراسم در آرامستان و ورود به آرامستان ها برای زیارت اهل قبور در روزهای پنج شنبه، جمعه و تعطیلات رسمی ممنوع بوده و حضور خانواده متوفی برای تدفین نیز با محدودیت رو به روست و از شهروندان درخواست می شود برای حفظ سلامت خود از تجمع در آرامستان ها خودداری کنند.
حال مشهد اصلا خوب نیست
دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در پرتال خبری خود ضمن اشاره به این که حال مشهد خوب نیست، از مسافران خواست به این شهر سفر نکنند و در بیانیه ای نوشت: «موج پنجم کرونا، با سویه دلتا کرونا نمایان شده است و به گفته پزشکان، این ویروس جهش یافته تمامی
گروه های سنی از نوزادان تا سالمندان را گرفتار می کند.هم اکنون در بیمارستان های مشهد از نوزاد ۱۷ روزه تا سالمند ۸۵ ساله به دلیل ابتلا به بیماری کرونا بستری هستند.روزانه ۵۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان خراسان رضوی بستری می شوند. هر چند که تمام امکانات بهداشتی و درمانی برای خدمات رسانی به بیماران مبتلا به کووید-۱۹ بسیج شده است اما ظرفیت تخت های بیمارستانی و توان جسمانی مدافعان سلامت محدود است بنابراین با ادامه این روند به طور قطع دیگر جایی برای پذیرش بیمار جدید  یا نیرویی برای خدمات رسانی به بیماران نخواهد بود».
بیماران کرونایی، مستقیم به بیمارستان مراجعه نکنند 
دبیر کارگروه مراقبت و درمان کووید- ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز با بیان این که بیماران کرونایی به طور مستقیم به بیمارستان مراجعه نکنند،گفت: بیمارستان‌ها مملو از مبتلایان کروناست و این موضوع
خدمات ‌رسانی را با چالش مواجه می‌کند. به گزارش ایسنا، دکتر انجیدنی اظهار کرد: مردم برای انتقال بیماران کرونایی بدحال باید با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند و اگر بیمار بدحال نیست به مراکز سرپایی ۱۶ ساعته یا درمانگاه‌های عمومی و تخصصی شهر مراجعه کنند و در صورت نیاز و با تشخیص پزشک، بیمار به بیمارستان‌ها ارجاع داده شود.
رئیس بیمارستان شهید هاشمی‌نژاد مشهد هم در گفت و گو با ایسنا از افزایش ۱۰۰ درصدی میزان مراجعه و بستری بیماران با علایم کرونا در این بیمارستان نسبت به دو هفته گذشته خبر داد و افزود:  روزانه ۱۸۰ بیمار با علایم کرونا به بیمارستان شهید هاشمی نژاد مشهد مراجعه می کنند و  به طور کلی حدود ۶۰ درصد امکانات این بیمارستان به بیماران کرونایی اختصاص یافته است.
   خبر مرتبط
استاندار:
بیمارستان‌ های استان آماده هفته‌ های پیش رو باشند
استاندار گفت: نیاز است در بیمارستان‌ها تلاش کنند تا هفته‌های پیش رو را با آمادگی پشت سر بگذاریم. به گزارش روابط عمومی استانداری، معتمدیان در نشست هم‌اندیشی با روسای بیمارستان‌های مشهد به منظور مدیریت وضع موجود و بررسی آمادگی‌های مراکز درمانی، اظهار کرد: کادر درمان در ۱۸ ماه گذشته دوران سختی را پشت سر گذاشته است که جا دارد از زحمات این عزیزان صمیمانه قدردانی کنیم. وی تصریح کرد: در بحث نظارت بر رعایت پروتکل‌ های بهداشتی حتما به تلاش خود تا جایی که امکان پذیر است  و کشش اجتماعی در جامعه وجود داشته باشد، ادامه می‌دهیم. وی با تاکید بر این که هرگونه محدودیت در ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم گیری می‌شود، گفت: باید با جمع بندی و استفاده از ظرفیت ستاد ملی مقابله با کرونا در جهت مدیریت شهر مشهد استفاده کنیم. استاندار با قول مساعد درباره تامین تجهیزات اورژانسی برای مقابله با کرونا گفت: آمادگی داریم در بحث تهیه ونتیلاتور، کپسول‌های اکسیژن و سایر نیازمندی‌ها بتوانیم کمکی به دانشگاه‌ علوم پزشکی کنیم تا در برنامه جدید استفاده شود. معتمدیان همچنین خواستار تدوین برنامه بلند مدت از سوی دانشگاه علوم پزشکی برای شهر مشهد شد و اظهار کرد: صرفا نباید شهر مشهد را تنها با سه میلیون نفر جمعیت ببینیم چرا که در شرایط غیر کرونایی بیش از ۳۰ میلیون نفر جمعیت در این جا تردد دارند و استان ‌های همجوار از امکانات ما استفاده می‌کنند.
  • منبع خبر : خراسان